Szájápolás

Elektromos fogkefe

Fogkefe

Fogmosáshoz speciális esetektől eltekintve kis fejű (kb. 2.5-3.0 cm felnőtteknél ), közepes keménységű fogkefét kell használni. Érdemes jó minőségű elektromos fogkefét hasz­nálni, mivel hatékonyabb, azonban ezzel más módon kell fogat mosni (A helyes fogmosási módsze­rekkel kapcso­latosan kérjen tanácsot!). Leghelyesebb minden étkezés után fogat mosni, de lega­lább reggel és este (legfontosabb az esti fogmosás, ami után már nem szabad sem­mit sem enni és inni, kivéve természetesen vizet). Egy alma elfogyasztása nem helyette­sítheti a fogmosást, sőt inkább káros fogmosás helyett.

Fogselyem

Fogköztisztító kefe

Kiemelkedő fontosságú a fogközök és a nehezen hozzáférhető helyek (pl. hidak alatt, beragasztott fog­szabályozók mellett) alapos tisztí­tása fogselyemmel /dental floss, satin floss, superfloss/ vagy fogköz­tisztító kefével /interdentális kefe/. Fogselymet mindenkinek kellene használnia az esti fogmosás előtt vagy után.

Szájzuhany

Szájöblítők

A szájzuhany használata speciális esetektől eltekintve nem ajánlott, egyes esetekben kifejezetten káros lehet (pl. fogágy­betegségnél).
Szájöblítők használata sem szükséges (kivéve az orvos által javasolt esetekben), a chlorhexidin tartalmúaktól eltekintve ezeknek általában nincs is terápiás hatásuk.

Rágógumi

A cukormentes rágógumik valóban gátolhatják a fogszuvasodás kialakulását, de nem helyettesítik a fogmosást (ha semmiképpen nem tudunk fogat mosni - pl. kirándulás alkalmával - hasznos lehet). A rágógumi egyébként a jól elkészített töméseket, hidakat nem károsítja; azonban ideiglenes tömések, fogpót­lások esetén mellőzni kell.

Édesség

A cukortartalmú édességek a legártal­masabbak a fogazatra, eze­ket célszerű a lehető legritkábban fogyasztani. Ha már mindenképpen „kell” ilyet enni, érdemes ezt közvetlenül főétkezés után tenni (s ha van rá mód, utána fogat mosni), mivel így kevésbé káros a fogazatra nézve.

PH érték

Egyébként is célszerű az étkezések számát a szükséges mértékre szorítani (nem egész nap nassolgatni; a gyerek is, ha lehet, a kapott édességet egyszerre egye meg - ha csak nem kapott „egy vagonnyit”), mivel így a fogszu­vasodás kialakulása szempontjából káros - minden étkezés­sel együtt­járó - ph érték csökke­nések („savas attakok”) számát csökkenteni lehet.